
Przechowywanie jabłek – podstawowe zasady
HandelW naszej diecie można znaleźć wiele różnych rodzajów warzyw i owoców.
Wśród Polaków bardzo dużą popularnością cieszą się jabłka. W zależności od gatunku okres ich zbiorów przypada na porę letnio-jesienną. Na szczęście owocami tymi można się cieszyć praktycznie przez cały rok, również poza sezonem. Wystarczy tylko zadbać o odpowiednie warunki ich przechowywania. Dzięki temu możliwe będzie ich magazynowanie bez obaw o zgnicie i utratę smaku oraz właściwości odżywczych aż do kolejnego sezonu zbiorów.
Jak skutecznie i bezpiecznie przechowywać jabłka?
Warto pamiętać, że jabłka są owocami, które lubią miejsca o niskiej temperaturze, z dobrą wentylacją i wilgotnością powietrza. Są to więc różnego rodzaju piwnice, spiżarnie czy też specjalistyczne chłodnie stosowane przez firmy działające w branży spożywczej. Przed umieszczeniem jabłek w miejscu przechowywania, warto je sprawdzić pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Tylko wysokiej jakości owoce zachowają swoje właściwości przez długi czas. Przed magazynowaniem należy pozbyć się również nadgniłych jabłek, które mogą wpłynąć negatywnie na pozostałe owoce.
Optymalna temperatura magazynowania to 0-4 stopnie Celsjusza. W niższej temperaturze owoce zamarzną, natomiast w wyższej zaczną dojrzewać, a to przełoży się na krótszy czas ich bezpiecznego magazynowania. Istotna jest też właściwa wentylacja potrzebna do usuwania etylenu generowanego przez dojrzewające owoce. Wysoka wilgotność z kolei chroni jabłka przed skurczeniem się. Warto więc od czasu do czasu polewać podłogę wodą.
Osoby zastanawiające się jak przechowywać jabłka powinny zwrócić uwagę na powyższe zasady i informacje. Cały proces magazynowania nie jest zbytnio skomplikowany, a owocom można zapewnić optymalne warunki zarówno w przypadku przechowywania zapasów domowych, jak również hurtowych ilości owoców dla potrzeb spożywczych, handlowych, przetwórstwa, itp. Czasami warto wspomóc się specjalnymi preparatami wspierającymi procesy przechowywania. Dobrze zmagazynowane jabłka nie będą się różniły od tych, które zostały świeżo zerwane z drzewa.
Artykuły jakie mogą Cię zainteresować:
Popularne publikacje
- Jakie są zalety oczka wodnego w ogrodzie z folią epdm?
- Wycieczki do Przemyśla – odkryj magię najstarszego miasta Podkarpacia
- Materiały ścierne w lakiernictwie – Wpływ jakości na finalny efekt pracy Wstęp
- Karpie koi – jak zapewnić im odpowiednią ilość przestrzeni w ogrodzie?
- Dlaczego nie wszystkie strony są indeksowane przez google? – przegląd powodów, dla których google może zrezygnować z indeksowania twojej strony
Redaktorka Olga
