Jak wybrać stoły spawalnicze, aby ułatwić pracę w warsztacie?
Bez kategoriiPraca spawacza do łatwych nie należy. Specjalista musi wykazać się zdolnościami manualnymi, ale także precyzją. Aby jego działania przyniosły spodziewany efekt, liczy się nie tylko sprzęt, jakiego używa fachowiec, ale także to, na czym pracuje, czyli stół spawalniczy. Ten profesjonalny ma wiele funkcji i jest wykonany z określonej jakości stali. Na jakie parametry stołów spawalniczych zwrócić uwagę, wybierając je do warsztatu?
Stoły spawalnicze – do czego służą?
Płaska powierzchnia stołów spawalniczych sprawia, że fachowcy mogą opierać na nich metalowe elementy, podczas gdy wykonują prace spawalnicze.
Dzięki stołom spawalniczym spawacze mogą przyjąć wygodną postawę ciała – stojącą lub siedzącą. Płaskie, stalowe powierzchnie stołów wspierają się na metolowych, regulowanych nogach. Owe nogi stołów spawalniczych często wyposażone są w koła transportowe. Dzięki nim powierzchnie robocze można przemieszczać po całym warsztacie.
Na jakie parametry stołów spawalniczych warto zwrócić uwagę?
Stoły spawalnicze powinny być stabilne i wykonane z dobrej jakości stali. Muszą także umożliwiać spawaczom tworzenie jednakowych konstrukcji. Ważne, aby sprzęt był w stanie wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia.
Każdy spawacz może wyposażyć stoły spawalnicze według swojego uznania i umiejętności. Istnieją jednak pewne parametry, które decydują o tym, czy stół spawalniczy jest wart zakupu.
Materiał wykonania stołów spawalniczych
Dobrej klasy stoły spawalnicze będą wykonane ze stali S355J2+N. Blachy stalowej nie poddaje się obróbce cieplnej, hartowaniu ani ozonowaniu. Te dodatkowe powłoki nie mają wpływu na klasę materiału, natomiast są dobrym pretekstem, aby podnieść cenę produktu.
Model stołu spawalniczego wykonany ze stali S355J2+N wymaga odpowiedniej dbałości. Stosuj zatem środki, które ochronią go przed odpryskami.
Wzmocnienia i otwory
Kiedy wybierasz stoły spawalnicze, zwróć uwagę na to, czy mają one wzmocnienia. Producenci zwykle stosują system żeber, dzięki którym cała konstrukcja jest bardziej wytrzymała.
Profesjonalny stół spawalniczy ma otwory, w których można zamontować narzędzia spawalnicze. Popularnym rozwiązaniem są otwory w systemie 28, które są doskonale dopasowane do większości sprzętów działających w tym systemie. Wybierz model stołu spawalniczego z otworami frezowanymi i fazowanymi. Ich załamane krawędzie pozwalają jeszcze łatwiej zamontować narzędzia.
Regulacja wysokości
Zanim zainwestujesz w stoły spawalnicze do swojego warsztatu, zwróć uwagę, czy mają one regulację wysokości. Funkcja ta sprawia, że spawanie jest o wiele łatwiejsze i wygodniejsze. Fachowiec może dostosować wysokość stołu spawalniczego do swojego wzrostu, postawy i tego, czym aktualnie się zajmuje.
Możliwość łączenia stołów spawalniczych
Czasami powierzchnia jednego stołu spawalniczego to zbyt mało, aby zespół spawaczy mógł efektywnie wykonywać swoje zadania. Powierzchnię roboczą dobrych stołów spawalniczych można ze sobą łączyć w różnych kierunkach w zależności od ilości miejsca w warsztacie. Owa modułowość stołów pozwala maksymalnie wykorzystać miejsce w warsztacie. Przy jednym blacie (połączonym z innymi blatami łącznikiem) może pracować nawet kilku spawaczy. Sama konstrukcja stołu pozostaje nadal lekka i jednocześnie wytrzymała.
Jak widać, same akcesoria spawalnicze to zbyt mało, aby usprawnić pracę w warsztacie. Oprócz migomatów, czyli spawarek MIG MAG, urządzeń MMA i TIG niezbędne są stoły spawalnicze, które zapewniają wygodę spawania i bezpieczeństwo.
Artykuły jakie mogą Cię zainteresować:
Popularne publikacje
- Etykiety: klucz do bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin
- Psycholog online – profesjonalne wsparcie psychologiczne bez wychodzenia z domu
- Porównanie płytek matowych i błyszczących do kuchni
- Przewodnik po badaniach krwi: co mówi o twoim zdrowiu?
- Części do Kogel – doskonałe rozwiązanie dla Twojego pojazdu w sklepie DBK Parts