Jak uzyskiwać duże plony w hodowli selera?
Biznes
Wielu polskich rolników prowadzi uprawy selera, oczywiście najczęściej występuje w uprawach seler korzeniowy, jest to roślina gdzie częścią jadalną jest bulwa znajdująca się pod ziemią.
Oczywiście występuje także seler listny oraz seler naciowy, często wykorzystywany jest jako przyprawa.
W przypadku kiedy zajmujemy się hodowla selera korzeniowego wówczas należy zwrócić uwagę na dostępność wody, dzięki temu będziemy mogli uzyskać wysoki plon. Aby przeciwdziałać należy obszar dokładnie odchwaścić, tak aby seler nie musiał konkurować o wilgoć, wodę z innymi roślinami.
Septorioza selera i inne zagrożenia w uprawach
Seler korzeniowy jak również wiele innych roślin uprawnych może być zagrożony przez różnego rodzaju owady, insekty, mogą one oczywiście atakować korzeń, ale najczęściej będą występowały na liściach. Oczywiście rolnicy powinni sprawdzać uprawy, jeżeli zauważą pojawiające się insekty, czasem mogą być to dość małe muszki czy też innego rodzaju owady wówczas warto zidentyfikować jakiego rodzaju jest to zagrożenie, zastosować specjalne insektycydy. Dodatkowo także problemem mogą być grzyby, w tym przypadku może być to przykładowo septorioza lub też chwościk, w tym wypadku należy naturalnie wykorzystać fungicydy. Kiedy chcemy wykonać skuteczne opryski wówczas powinniśmy wybrać odpowiedni moment, z pewnością powinna być wówczas pogoda bezwietrzna, tak aby środki ochrony roślin nie zostały przeniesione na inne uprawy. Dodatkowo także powinniśmy sprawdzić prognozę tego pogody czy w najbliższym czasie nie wystąpią deszcze, które mogłyby zmyć do gleby oprysk. Innym niesprzyjającym czynnikiem może być zbyt wysoka temperatura, wówczas oprysk może po prostu wyparować. Dlatego też należy zastosować się do wytycznych producenta oprysku, wybrać odpowiednią porę, ale także pamiętać o właściwym wymieszaniu oprysku z wodą. Dzięki temu będziemy mogli skutecznie pozbyć się grzybów, warto pamiętać iż mogą one pozostawać przez długi czas w glebie, czasem także mogą zarażone być nasiona, dlatego też wczesne rozpoznanie może być niemożliwe. Często problemem może być septorioza selera, jest to dość duże zagrożenie, wówczas liście pokrywają się specyficznymi plamami, obumarcie liści spowoduje dużo mniejsze plony.